Jak zostać sędzią sportowym PZŻ?

brak-zdjecia

Chcesz sędziować regaty żeglarskie, uczestniczyć w Komisji Sędziowskiej na Statku Komisji i rozpatrywać protesty zawodników w czasie regat? To musisz uzyskać uprawnienia Sędziego Sportowego PZŻ! Najpierw, po odbyciu odpowiedniego stażu i zdaniu egzaminu – klasy II, a potem możesz zostać sędzią klasy I, państwowej i wreszcie międzynarodowej.

Co musisz zrobić, aby uzyskać uprawnienia Sędziego Sportowego PZŻ klasy II? O tym mówi uchwała nr 1/2002 Kolegium Sędziów PZŻ:
§ 1. Osoba chcąca zostać sędzią PZŻ klasy drugiej składa do Okręgowego Kolegium Sędziów (OKS) podpisany wniosek zawierający:
1/ istotne dane osobowe kandydata,
2/ oświadczenie o posiadanym patencie żeglarskim lub minimum I klasy sportowej,
3/ oświadczenie woli zostania sędzią PZŻ,
4/ oświadczenie o braku przeszkód prawnych, moralnych i zdrowotnych, które by to uniemożliwiały.
§ 2. Osoba spełniająca wymagania § 1 zostanie wpisana do ewidencji OKS jako kandydat na sędziego PZŻ i otrzymuje Kalendarz Imprez i Kartę Stażów zawierającą:
1/ zestawienie tytułów dokumentów i opracowań, których znajomość warunkuje możliwość prawidłowego sędziowania regat żeglarskich,
2/ informacje, skąd dokumenty można uzyskać lub wypożyczyć,
3/ dane sędziego PZŻ, do którego można się zwracać celem wyjaśnienia powstałych wątpliwości,
4/ informacje o terminach i miejscach szkoleń,
5/ minimalny zakres wymaganego stażu,
6/ tryb wnioskowania o dopuszczenie do egzaminu na stopień sędziego PZŻ klasy II,
7/ tryb zgłaszania uczestnictwa w  komisjach sędziowskich regat oraz warunki, na jakich kandydaci w nich uczestniczą.

Po odbyciu stażu w co najmniej pięciu komisjach sędziowskich na różnych stanowiskach, należy przystąpić do egzaminu teoretycznego.
§ 3.
1. Warunkami dopuszczenia do egzaminu na stopień sędziego PZŻ klasy II są:
1/ złożenie wniosku wymienionego w § 1 niniejszej uchwały,
2/ udział w ciągu ostatnich dwóch (2) lat, w co najmniej pięciu (5) komisjach sędziowskich na różnych stanowiskach (sekretarz KS, pomiar czasu, podawanie sygnałów optycznych, sędzia linii startu, zapis na linii mety, sędzia trasy, w tym w co najmniej trzech (3) komisjach sędziowskich regat okręgowych,
3/ brak istotnych zastrzeżeń i pozytywna opinia wydana kandydatowi na sędziego w związku z wykonywaniem zadań na powierzonych funkcjach. Opinię podpisuje Sędzia Główny regat.
2. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu na stopień sędziego PZŻ klasy II składa kandydat osobiście do OKS, dołączając Kartę Stażów zawierającą potwierdzenia i oceny wystawiane przez sędziów głównych regat, w których kandydat uczestniczył (…).

Po pozytywnie zdanym egzaminie otrzymuje Książeczkę Sędziowską z nadanym stopniem sędziego PZŻ oraz wniosek o nadanie Licencji Sędziego PZŻ. Posiadacz licencji może pełnić w regatach okręgowych funkcję sędziego głównego (SG), członka Komisji Sędziowskiej i Zespołu Protestowego oraz Przewodniczącego Zespołu Protestowego a w regatach krajowych – członka Komisji Sędziowskiej i Zespołu Protestowego.

Zachęcam, zwłaszcza byłych zawodników. Warto być na regatach i obserwować zawodników ścigających się ze sobą, a potem uśmiechnięte twarze zwłaszcza tych najmłodszych, gdy odbierają dyplomy i nagrody. Jest to kształcąca przygoda wśród żeglarzy zmagających się z wiatrem, słońce lub deszczem, prądem i… ze sobą – swoimi słabościami i umiejętnościami. Jest to praca połączona z przyjemnością, w czasie której stale się uczymy.

Bliższych informacji udzieli Przewodniczący Okręgowego Kolegium Sędziów – kol. Kazimierz Sobczak we wtorki i czwartki w godz. 17.00 – 19.00 w biurze Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego przy pl. Św. Macieja 5, II piętro.

Do zobaczenia na Statku Komisji
Jolanta Maria Palczyńska

 

.

Ewelina Filipek

Dodaj komentarz