Regulamin organizacji egzaminów.

brak-zdjecia

ORGANIZACJA I PROWADZENIE EGZAMINÓW NA STOPNIE ŻEGLARSKIE

Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

1. Podstawa prawna.

1. Art.53a ust.3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 81 poz. 889 z późniejszymi zmianami),

2. Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa.(Dz.U. nr 105 poz. 712).

3. System szkolenia i egzaminowania na kolejne stopnie żeglarskie Polskiego Związku Żeglarskiego.

.

2. Tryb powoływania i skład komisji egzaminacyjnej.

1. Organizatorem egzaminu jest WrOZŻ.

2. KE powołuje Zarząd OZŻ lub, w przypadku gdy egzaminatorzy są z zatwierdzonej przez Zarząd listy egzaminatorów, Przewodniczący Komisji Szkolenia WrOZŻ, a w przypadku jego nieobecności z przyczyn obiektywnych – dwóch członków Komisji Szkolenia WrOZŻ.

3. Lista egzaminatorów jest zatwierdzana przez Zarząd WrOZŻ na początku sezonu, na podstawie wniosków zgłoszonych przez Komisję Szkolenia WrOZŻ.

4. Z wnioskiem o powołanie komisji egzaminacyjnej występuje organizator szkolenia w terminie nie później niż 14 dni przed terminem egzaminu. Wniosek o powołanie KE powinien być złożony na odpowiednim formularzu.

5. WrOZŻ może przekazać zlecenie powołania KE innemu OZŻ, ale tylko temu na terenie którego ma być zorganizowany egzamin.

6. Z wnioskiem o powołanie KE może wystąpić także Komisja Szkolenia WrOZŻ.

7. Powołanie KE powinno nastąpić w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed egzaminem.

8. Przewodniczącym KE może być osoba legitymująca się patentem Instruktora Żeglarstwa PZŻ.

9. Przewodniczący KE nie powinien być członkiem kadry kursu, którego dotyczy egzamin, ani osobą zatrudnioną przez organizatora kursu.

10. Członkiem KE może być tylko osoba legitymująca się patentem Instruktora Żeglarstwa PZŻ lub Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ.

11. Sekretarzem KE może być osoba legitymująca się patentem co najmniej Młodszego

12. Instruktora Żeglarstwa PZŻ. Do obowiązków Sekretarza KE należy organizacja sekretariatu KE, prowadzenie dokumentacji egzaminacyjnej i finansowej egzaminu.

13. KE na stopień żeglarza jachtowego składa się z:

a) Przewodniczącego KE posiadającego stopień co najmniej sternika jachtowego,
b) od dwóch do czterech członków KE, każdy posiadający stopień co najmniej sternika jachtowego,
c) Sekretarza KE.

14. KE na stopień sternika jachtowego składa się z:
a) Przewodniczącego KE, posiadającego stopień co najmniej jachtowego sternika morskiego,
b) od dwóch do czterech członków KE, każdy posiadający stopień co najmniej jachtowego sternika morskiego,
c) Sekretarza KE.

3. Zasady przeprowadzania egzaminu.

1. Przeprowadzenie egzaminu powinno być zgodne z wymaganiami egzaminacyjnymi określonymi w Systemie Szkolenia PZŻ na dany stopień żeglarski.

2. KE przeprowadza egzamin w okresie nieprzekraczającym 2 dni. W przypadku braku możliwości zakończenia rozpoczętego egzaminu w określonym terminie, egzamin należy przerwać.

3. W przypadku przerwania egzaminu wpłaty pobrane za czynności egzaminacyjne należy zwrócić osobom, które nie zakończyły egzaminu.

4. Osobie, która zakończyła czynności egzaminacyjne i uzyskała końcowy wynik pozytywny przed momentem jego przerwania, egzamin zostaje uznany.

5. Osoba, która uzyskała wynik negatywny na jakimkolwiek etapie egzaminu, zakończyła egzamin.

6. Egzamin z umiejętności praktycznych mogą przeprowadzić członkowie KE w jednoosobowym składzie.

7. Zdający ma prawo odwołać się od decyzji członka (członków) KE do Przewodniczącego KE. Odwołanie to powinno być złożone w formie pisemnej w czasie trwania egzaminu. Przewodniczący KE może odwołanie uznać lub oddalić (w formie pisemnej). Decyzja Przewodniczącego KE jest decyzją ostateczną.

8. Zdający otrzyma ocenę pozytywną z całego egzaminu po otrzymaniu wszystkich ocen pozytywnych z przedmiotów objętych egzaminem.

9. Po zakończeniu czynności egzaminacyjnych i ogłoszeniu wyników osoba, która ukończyła egzamin z wynikiem pozytywnym wnosi opłatę za wystawienie patentu.

10.Osobie, która ukończyła egzamin z wynikiem negatywnym zostaje zwrócone zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z adnotacją o nie zdaniu egzaminu. Osoba ta ma prawo do jeszcze jednego zdawania egzaminu na dany stopień żeglarski. W przypadku ponownego nie zdania osoba ta musi ponownie odbyć szkolenie żeglarskie na dany stopień.

4. Dokumentacja egzaminu oraz zasady jej prowadzenia.

1. Dokumentacja egzaminu obejmuje:
a) protokół KE wraz z zestawieniem zbiorczym kandydatów przystępujących do egzaminu,
b) wnioski o przystąpienie do egzaminu i wydanie patentu wraz z załącznikami,
c) karty egzaminacyjne,
d) umowy zawarte przez WrOZŻ z członkami KE, dotyczące przeprowadzenia egzaminu,
e) rozliczenie finansowe kwot pobranych za egzamin i za wydanie patentu.

2. Wzory dokumentów egzaminacyjnych są dostępne na stronie WrOZŻ.

3. Za prawidłową działalność sekretariatu KE odpowiada Przewodniczący KE.

4. Dokumentację egzaminu prowadzi Sekretarz KE. Sekretarz KE pobiera opłaty egzaminacyjne oraz opłaty za patenty. Odpowiada on także wraz z Przewodniczącym KE za doręczenie prawidłowo sporządzonej dokumentacji egzaminacyjnej do jednostki organizacyjnej, która powołała KE.

5. Zestawienie zbiorcze kandydatów i karty egzaminacyjne podpisują przewodniczący KE i sekretarz KE.

6. Poprawność załączników do wniosku o przystąpienie do egzaminu i wydanie patentu potwierdza swoim podpisem Sekretarz KE.

7. Wniosek o przystąpienie do egzaminu i wydanie patentu podpisuje osoba składająca wniosek oraz Przewodniczący KE i Sekretarz KE.

8. Dokumentację egzaminacyjną archiwizuje jednostka organizacyjna, która powołała Komisję Egzaminacyjną.

5. Nadzór nad działalnością KE.

1. Nadzór nad działalnością KE Zarząd WrOZŻ, także poprzez Komisję Szkolenia.

2. Czynności nadzoru nad działalnością KE obejmują:

a) sprawdzenie poprawności i kompletności dokumentacji przekazanej przez KE po zakończeniu egzaminu,
b) inspekcję prowadzanych egzaminów sprawdzającą jego prawidłowy tok oraz dokumentację egzaminacyjną.

3. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w pracy KE lub w przekazywanej przez nią dokumentacji egzaminacyjnej, organ nadzorujący powinien zażądać od KE wyjaśnień i usunięcia nieprawidłowości.

6. Rozliczenie kosztów egzaminu.

Przewodniczący KE po wcześniejszym uzgodnieniu z WrOZŻ określa koszty organizacji egzaminu (koszty dojazdu i pobytu KE, koszty najmu obiektu i sprzętu egzaminacyjnego). Koszty te odlicza się od kwoty wpłat za egzamin. Za rozliczenie kosztów organizacji egzaminu odpowiada Przewodniczący KE.
Pozostałą kwotę zgodnie z uchwałą Prezydium PZŻ i ustaleniem Zarządu WrOZŻ dzieli się na część dla organizatora egzaminu (60%) i część dla KE (40%). O sposobie podziału kwoty dla KE na poszczególnych członków KE, decyduje Przewodniczący KE uwzględniając ewentualne ramowe ustalenia organizatora egzaminu.
Kwoty dla członków KE są kwotami brutto przychodu za czynności egzaminacyjne. Każdy z członków KE podpisuje z organizatorem egzaminu umowę (o dzieło lub zlecenia). Umowa ta będzie zarejestrowana w WrOZŻ, który jest organizatorem egzaminu z obowiązkiem przekazania informacji do odpowiedniego dla członkaa KE Urzędu Skarbowego i ZUS.
Wyliczona kwota netto przychodu za czynności egzaminacyjne może być członkowi KE wypłacona przez organizatora egzaminu lub przelana na wskazane przez niego konto bankowe, dopiero po zatwierdzeniu przez organizatora egzaminu dokumentacji egzaminacyjnej.
Kwoty :
a) netto za czynności egzaminacyjne członków KE,
b) przychodu z opłat egzaminacyjnych dla Organizatora egzaminu,
c) podatków z umów z członkami KE,
d) przychodu za wystawienie patentów,
przekazane są wraz z kompletną dokumentacją egzaminacyjną organizatorowi egzaminu.

7. Zakończenie egzaminu.

Przewodniczący KE może zakończyć egzamin tylko w przypadku, gdy wszystkie poprzednio opisane czynności procesu egzaminowania i dokumentacji egzaminacyjnej są zakończone.


8. Przekazanie dokumentacji egzaminacyjnej.

Przewodniczący KE odpowiada za dostarczenie WrOZŻ, w terminie nie późniejszym niż 7 dni po zakończeniu egzaminu, dokumentację egzaminacyjną i wymienione w p. 6 kwoty.
Biuro WrOZŻ przyjmuje powyższe kwoty i dokumentację, sprawdzając jej kompletność i poprawność. W przypadku stwierdzenia jej niekompletności lub niepoprawności, Przewodniczący KE odpowiada za jak najszybsze usunięcie braków w dokumentacji.

Ewelina Filipek

Dodaj komentarz