bractwo 2

Coroczne wiosenne spotkanie Dolnośląskiego Bractwa Szyprów odbyło się 19 maja 2012 r. w Przemiłowie k/Sobótki. Spotkanie wiosenne to bardzo dobra okazja, aby przekonać się o potrzebie kontynuowania tego forum. Oderwani choć na chwilę od codziennych obowiązków cieszymy oczy piękną scenerią masywu Ślęży i pobudzamy wyobraźnię do wyznaczania kolejnych szlaków na wszystkich morzach. Bez pośpiechu pochylamy się nad przyniesionymi sprawami, którymi chcemy się podzielić, o których warto informować, które sprawiają kłopot mnogością możliwych rozwiązań, albo po prostu dają poczucie więzi z przestrzenią oceanu.

Tym bardziej cenne jest pojawienie się w naszym gronie kolejnego pokolenia młodych, a jednak już dojrzałych żeglarzy. Kiedy dzieci oznajmiają o wyborze podobnej formy aktywności, to budzi zawsze poczucie satysfakcji. Ale kiedy jesteśmy świadkami osiągnięcia przez nie najwyższego stopnia żeglarskiego wtajemniczenia, to jest to szczególny powód do dumy. I nie istotne jest czy łatwiej zdobyć patent teraz. Świadomość przyjęcia na siebie pełnej odpowiedzialności za sprzęt i załogę jest i powinna być taka sama. Dwukrotnie w czasie tego spotkania uczestniczymy w rodzinnym wprowadzeniu do Bractwa Szyprów – Leszek Sajewicz (ojciec) pilotuje Łukasza Sajewicza (syna), Elżbieta Sałaban (matka) pilotuje Katarzynę Sałaban (córkę). Licznie zgromadzeni kapitanowie i goście wraz z życzeniami wyrażają nadzieję, że takich rodzinnych przypadków będzie więcej.

Tematem o sporym ładunku prestiżowym dla naszego środowiska jest zorganizowana wystawa pt. „Biało-czerwona na Białym”, którą w dniu 2 maja br. otworzył przed Pałacem Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski. Chociaż wystawa dotyczy zarówno żeglarzy jak i himalaistów, naukowców, podróżników, to rola żeglarzy w jej przygotowaniu jest szczególna. Pomysłodawcą jest Damian Święs, warszawski żeglarz polarny, uczestnik m.in. wrocławskiego rejsu Panoramy na Morze Białe i przez Kanał Białomorski. Wśród ambasadorów wystawy jest Ewa Skut, zaangażowana w obecność środowiska wrocławskiego tak na samej wystawie jak i na arktycznych i antarktycznych akwenach. Warto przy tym wspomnieć, że kolejna wyprawa arktyczna, zorganizowana przez WrOZŻ i Uniwersytet Wrocławski, której celem jest dotarcie do Grenlandii i przeprowadzenie badań naukowych w tamtejszych wodach, właśnie wyruszyła z portu w Szczecinie. Udział członków naszego Bractwa na etapie planowania i realizacji wyprawy jest bardzo duży.

Coraz częściej spotykamy się z zawodowym podejściem do żeglarstwa. Wśród nas nie brakuje osób, dla których pływanie jest podstawą materialnej egzystencji lub znaczącym jej wsparciem. Stąd pojawiające się głosy o potrzebie zawodowych stopni żeglarskich w Polsce, które byłyby uznawane przez światowe instytucje takie jak brytyjska MCA (Maritime and Coastguard Agency) czy amerykański USCG (US Coast Guard). Dariusz Kluczka, który uczestniczy jako instruktor w kursach dla żeglarzy zawodowych w Gdyńskiej Szkole Morskiej, a jednocześnie przewodniczący Centralnej Komisji Egzaminacyjnej PZŻ, przedstawia funkcjonujący na Zachodzie system stopni i możliwość jego wykorzystania w polskich warunkach. Propozycja idąca w tym kierunku pojawiła się już w ofercie gdyńskiej szkoły.

Po raz kolejny Bractwo Szyprów ma honor zapoznać się z wierszem naszego gościa Jacka Zasady, napisanym specjalnie na nasze spotkanie. Tym razem treścią wiersza są relacje między światem podwodnym i nadwodnym. I niech motto honi soit, qui mal y pense wyrazi również nasze uznanie dla tej twórczości.

Należy odnotować powrót do dawnej tradycji spotkań wiosennych, a mianowicie pozostania w Przemiłowie do dnia następnego. Niewątpliwie aura sprzyjała nocnym rozmowom przy ognisku, a liczba ciekawych tematów przekonuje, że jest to dobrze spędzony czas. Wszyscy uczestnicy tej części spotkania, z piszącym te słowa włącznie, zachęcają do zaplanowania przyszłorocznego wyjazdu do Przemiłowa w wymiarze pełnoweekendowym.

Remigiusz B. Trzaska

Dodaj komentarz