Svalbard 2011 – Wrocław, 12.05.2011.

brak-zdjecia

Przyszedł czas na realizację części badawczej wyprawy Svalbard 2011.

Współpraca z Zakładem Hydrogeologii Podstawowej, Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego polegać będzie na identyfikacji i pobraniu próbek wody, ze znajdujących się na obszarze Archipelagu Svalbard źródeł wody, monitorowanych przez wrocławskich naukowców. Uczestnicy wyprawy otrzymali do dyspozycji specjalistyczny sprzęt (zdjęcie) oraz przeszli przeszkolenie. Badane będą takie parametry źródeł jak temperatura, przewodnictwo i Ph.
Pobrane próbki, wraz z towarzyszącą im dokumentacją,po zakończeniu wyprawy, przekazane zostaną naukowcom z Wrocławia i poddane dalszym, specjalistycznym badaniom.

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego, Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego wyposażył nasz jacht w automatyczny rejestrator temperatury (zdjęcie). Będzie on rejestrować temperatury, w powiązaniu z pozycją jachtu, na całej trasie wyprawy.

W ten sposób współpraca z wrocławskimi uczelniami stała się faktem a uczestnicy wyprawy Svalbard 2011. Dalej są smoki… wniosą wkład w rozwój nauki polskiej.
Dzięki inwencji uczestników wyprawy, na jachcie znajdować się będzie również urządzenie rejestrujące wszystkie parametry żeglugi. Pozwoli to, w szczególności, rejestrować głębokości morza w miejscach, w których na mapach morskich Svalbardu są do dzisiaj „białe plamy”. Dane te zostaną, na życzenie, udostępnione żeglarzom, którzy w przyszłości zechcą eksplorować wody otaczające Archipelag Svalbard.

Więcej informacji na: http://www.svalbard2011.pl/

 

.

 

Ewelina Filipek

Dodaj komentarz